Wielostronne tłumaczenie wielojęzyczne, napisy i teksty pl. Translation subtitles multiple, multi language lyrics,
MULTI SUB BABEL - WSHORAN 
multilingual international songs and movies from around the world.

Dragonwyck (1946) - "Smocze leże"


Tłumaczenie: WSHoran MULTI SUB BABEL
FILMWEB: 7,4
reżyseria: Joseph L. Mankiewicz
scenariusz: Joseph L. Mankiewicz
gatunek: Dramat Thriller
produkcja: USA 1946
muzyka: Alfred Newman
zdjęcia: Arthur C. Miller
na podstawie powieści: Anya Seton
Gra: Vincent Price, Gene Tierney

Rok 1844. Miranda Wells, córka farmera, zostaje zaproszona przez dalekiego kuzyna, Nicholasa Van Ryna, do zamieszkania w jego posiadłości. Ma dotrzymywać towarzystwa jego córce. Naiwna Miranda coraz bardziej zagłębia się w mroczne tajemnice domu oraz jego mieszkańców. Zaczyna ona żałować, że przybyła do Dragonwyck. Jednocześnie intryguje ją co Van Ryn tak naprawdę robi w swoim pokoju w wieży...

"Nie było nad Hudson, sposobu  życia takich jak ten i nie było tam domostwa podobnego do Dragonwyck, Smoczego Leża"
Akcja rozpoczyna się w Greenwich w Connecticut i toczy się od wiosny 1844 roku, gdy piękna Miranda Wells córka prostego farmera, otrzymuje tajemniczy list, w którym zostaje zaproszona przez dalekiego kuzyna, bogatego ziemianina  Nicholasa Van Ryn do ogromnego gotyckiego dworu Dragonwyck, by zamieszkać tam przez dłuższy okres jako guwernantka jego córki Katrine. Nicholas jest dumnym, bardzo bogatym, potężnym "feudalnym" panem - okoliczni farmerzy mieszkają i pracują na jego ziemiach, jednocześnie za to są zobowiązani do płacenia Nicholasowi daniny.
Osiemnastoletnia z natury romantyczna Miranda, znudzona lokalnymi zalotnikami i banalnym życiem na gospodarstwie, przytłoczona religijną pobożnością swoich rodziców,  wykorzystuje jedyną szansę na ucieczkę, skuszona fascynującymi mirażami luksusowego stylu życia pośród kwitnących ogrodów,  w cieniu starego dworu z tajemniczymi gotyckimi wieżami.
Do dworu, zachwycona zmianami w swoim życiu, Miranda przybywa podróżując parostatkiem w towarzystwie ujmującego kuzyna, którym jest od pierwszej chwili oczarowana. Na miejscu okazuje się, że żona Nicholasa jest osobą prostacką i pospolitą, poza ciastkami nie interesuje się ani córką, ani mężem.
Miranda otwarta i naiwna, coraz bardziej zagłębia się w mroczne tajemnice domu oraz jego mieszkańców. Jednocześnie intryguje ją co Van Ryn tak naprawdę robi w swoim pokoju w wieży...
Sielankę przerywa wydarzenie podczas wspaniałego balu w Dragonwyck, gdy Miranda zostaje potraktowana przez śmietankę towarzyską jak trędowata. Nicholas nie zważając na innych, zaprasza ją do walca, wywołując tym skandal. Jednak przelewa to szalę goryczy i Miranda zaczyna żałować, że przybyła do Dragonwyck.
Niedługo po tym żona Nicholasa, ciężko przeziębiona, nagle niespodziewanie umiera. Miranda wraca ze złamanym sercem do domu rodzinnego. Jest bardzo nieszczęśliwa, tęskni za Nicholasem. Pewnego dnia zjawi się on w jej domu, wyznając miłość i prosząc o jej rękę.
Jako nowa pani Van Ryn, zaczyna poznawać sekrety dworu Dragonwyck i jego mieszkańców. Już wkrótce osamotniona błąkając się po labiryncie korytarzy Smoczego Leża, Miranda przekona się, czy Nicholas jest jej wyśnionym, pełnym pasji księciem z bajki, czy też szalonym pełnym ciemnych tajemnic złoczyńcą.
Zdąży? Czas jej nie sprzyja, ona przy nadziei, a oczekujący przyszłego dziedzica Nicholas, staje przed możliwym buntem swoich dzierżawców.
                                             „...lepiej nigdy nie wracaj do Dragonwyck...”

2018-04-25 09:52:04 - WSHORAN

Back