Spielen wir Liebe, Maladolescenza, Playing with Love, Puppy Love, Gra w miłość (1977)
Polskie napisy - Italian language version - Versione in lingua italiana
NOT FOR CHILDREN - ATTENTION, ONLY FOR ADULTS!
UNCENSORED
(18+ age restriction to protect minors from content intended only for adults)   

Spielen wir Liebe (1977) Maladolescenza - Playing with Love - Puppy Love - Jeux interdits de l'adolescence - Verbotene Spiele
Gra w miłość


FILMWEB: 5,8 / 93 min / TYLKO DLA DOROSŁYCH
UNCENSORED
IMDb: tt0076749

reżyseria: Pier Giuseppe Murgia
scenariusz: Pier Giuseppe Murgia
gatunek: Melodramat erotyk Włochy-RFN 1977
muzyka: Giuseppe Caruso
zdjęcia: Lothar E. Stickelbrucks
OBSADA:
Martin Loeb jako: Fabrizio
Eva Ionesco - Silvia
Lara Wendel - Laura


Laura (Lara Wendel) od lat wakacje spędza wraz z rodzicami na prowincji w domu położonym obok lasu. Okres letni zawsze upływa jej na zabawach z rówieśnikiem Fabrizio (Martin Loeb). Tego roku Laura odkrywa że w zachowaniu i zwyczajach chłopca nastąpiły znaczące zmiany. Fabrizio nabywa skłonności do nieuzasadnionego okrucieństwa, jest władczy i wymaga od dziewczynki całkowitego posłuszeństwa. Wykorzystuje uczucie jakim ona go obdarza i skłania do kontaktów seksualnych. Wkrótce do owej sytuacji wkroczy postać pewnej siebie Silvii (Eva Ionesco), która zajmie pozycję towarzyszki Fabrizia. Od tej pory nieśmiała i zamknięta w sobie Laura coraz częściej pada ofiarą bezlitosnych gier dwójki swych towarzyszy...
Kontrowersyjny obraz włoskiego reżysera, całkiem niedawno zakazany w Niemczech. reakcja nieco spóźniona, zważywszy na datę powstania tego dzieła, ale w zasadzie dosyć zrozumiała. Maladolescenza zawiera bowiem dosyć dosłowne sceny symulowanego seksu pomiędzy dwunastoletnimi wówczas odtwórcami ról. trzeba jednak oddać Murgii że jego film został pięknie sfotografowany i unika raczej taniego epatowania czy szokowania. sama historia jest wciągająca i potrafi poruszyć. do tego dochodzi świetna muzyka, która mi przywodziła nieco na myśl dokonania Riza Ortolaniego. razem tworzy to przejmującą, melancholijną w duchu przypowieść o utracie niewinności. fakt, ze ofiarą mrocznych namiętnosci padają tu dzieci dodaje całosci jedynie mocy. charakterystycznym jest fakt, że na ekranie ani na moment nie pojawia się zaden dorosły bohater - to w pewnym sensie taka okrutna, ale bardzo poetycka baśń, w której na pierwszy plan wysuwa się bezlitosna natura. naprawdę godne polecenia, bo z tego typu intensywnym kinem nieczęsto ma się styczność.
Murgia opowiada historię przyjaźni Fabrizia i Laury, którzy spędzają wakacje na wsi. Od poprzedniego lata w chłopcu zaszły jednak ogromne zmiany przyjemność sprawia mu zabijanie zwierząt (wszędzie nosi z sobą łuk), a także psychiczna dominacja nad przyjaciółką. W końcu udaje mu się ją zmusić do posłuszeństwa, rozbierania, a potem do seksu, na który nieśmiała dziewczyna choć podkochuje się w swym oprawcy zgadza się bardzo niechętnie. Oporów nie ma z tym natomiast Silvia, nowo poznana znajoma. Rozpuszczona i świadoma siły swej seksualności dziewczyna podbija serce Fabrizia i wspólnie zaczynają dręczyć Laurę. Tragedia wisi w powietrzu.
Jeden z najbardziej kontrowersyjnych włoskich filmów z dosłownością obrazujący o perypetiach miłosnych trójki dzieciaków. Wielokrotnie oskarżany o epatowanie dziecięcą pornografią, bowiem dwie główne bohaterki (Ewa Ionesco i Lara Wendel) w chwili jego nakręcenia miały tylko 12 lat.